0216 6680405

• Serebral Palsi Nedir
• Serebral Tanısı
• Serebral Palsi Nedenleri
• Tedavi
• Serebral Palsi Tipleri
• Serebral Palsiyle İlişkili Problemler
• Serebral Palsiye Yönelik Terapiler
• Spastisite
• Online Bülten
• Daha Fazla Bilgi İçin
• Linkler
 


 

 

 

 

SEREBRAL PALSİYE YÖNELİK TERAPİLER

Serebral palsili çocuklar genellikle yürüme, konuşma ve ellerini kullanma gibi işler için motor becerilerini geliştirmek amacıyla farklı türlerde terapiler görürler. Terapistler daha iyi öğrenme ya da işleri daha kolay yapma yolları konusunda insanlarla çalışmak üzere eğitim almış özel öğretmenlerdir. Tıpkı daha iyi bir futbol ya da basketbol oyuncusu olmanız için yeni beceriler edinmenize ve bunları uygulamaya koymanıza yardımcı olan antrenörler gibi, terapistler de insanların yeni beceriler edinmelerine ve bunları uygulamaya koymalarına yardımcı olmak üzere antrenörler yaparlar.

Fizyoterapi

Fizyoterapistler SP’li çocuklara hareket etmenin ve denge kurmanın daha iyi yollarını öğrenmeleri konusunda yardımcı olurlar. Postural kontrolü sağlarlar, gerekli adaptif cihazlarla fonksiyonelliği arttırırlar, kas iskelet yapısının korunmasını sağlarlar,  yürümeyi, tekerlekli sandalyelerini kullanmayı, kendi kendilerine ayakta durmayı ya da basamaklardan güvenli şekilde inip çıkmayı öğrenmelerinde yardımcı olabilirler. Çocuklar fizik tedavide aynı zamanda koşma, tekmeleme, top atma ya da bisiklet sürme gibi eğlence becerileri üzerinde de çalışabilirler.

Konuşma ve Dil Terapisi

Konuşma terapistleri çocuklarla iletişim becerileri üzerinde çalışırlar. İletişim becerileri konuşmak, işaret dili kullanmak ya da bir iletişim yardımcısı kullanmak anlamına gelebilir. Konuşabilen SP’li çocuklar konuşma terapistiyle konuşmalarını daha anlaşılır hale getirmek ya da yeni sözcükler öğrenerek, cümleler kurarak konuşmayı öğrenerek ya da dinleme becerilerini geliştirerek dil becerilerini geliştirmek üzerinde çalışabilirler. Konuşma için gerekli olan kasları kontrol etmekte güçlük çektiği için konuşamayan çocuklar işaret dilini öğrenebilir ya da bir tür iletişim yardımcısı kullanabilirler. İletişim yardımcısı, çocuğun isteyebileceği şeyleri gösteren bir kitap veya poster ya da çocuğun mesajını harf harf göstermek için kullanabileceği bir alfabe tablosu olabilir.

Uğraşı Terapisi (Ergoterappi)

Uğraşı terapistleri genellikle çocuklarla kolların, ellerin ve üst gövdenin daha iyi kullanılmasının yolları üzerinde çalışırlar. Çocuklara yazmanın, çizmenin, makasla bir şeyler kesmenin, dişlerini fırçalamanın, giyinmenin ve yemek yemenin ya da tekerlekli sandalyelerini kontrol etmenin daha iyi ya da daha kolay yollarını öğretebilirler. Uğraşı terapistleri aynı zamanda SP’li çocuklara bazı gündelik işleri biraz daha kolay hale getirecek doğru özel ekipmanları bulmaları konusunda da yardımcı olurlar.