0216 6680405

• Serebral Palsi Nedir
• Serebral Tanısı
• Serebral Palsi Nedenleri
• Tedavi
• Serebral Palsi Tipleri
• Serebral Palsiyle İlişkili Problemler
• Serebral Palsiye Yönelik Terapiler
• Spastisite
• Online Bülten
• Daha Fazla Bilgi İçin
• Linkler
 


 

 

 

 

SEREBRAL PALSİYLE İLİŞKİLİ PROBLEMLER?

Serebral palsili çocuklar kas hareketlerini kontrol etmekle ilgili problemlere ek olarak başka bazı problemler de yaşayabilirler. Bu problemlerin çoğu serebral palsiye neden olanla aynı beyin hasarından kaynaklanır.

Konuşma ve Yemek Yeme

Serebral palsi kişinin kollarını ve bacaklarını hareket ettirme şeklini etkilediği gibi, yüzünü, ağzını ve başını hareket ettirme şeklini de etkileyebilir. Bu durum kişinin anlaşılır konuşmasını ve yiyecekleri ısırmasını, çiğnemesini ve yutmasını güçleştirebilir. SP’li biriyle karşılaştığınızda konuşmasının güç anlaşıldığını ya da yalnızca birkaç kelime söyleyebilmek için çok fazla çaba sarf ediyor göründüğünü fark edebilirsiniz. Bunun sebebi dudaklarını, çenesini ve dilini sizin kadar hızlı hareket ettirememesidir. Ayrıca, ses çıkarmak için solunum akışını kontrol etmek konusunda da sorun yaşıyor olabilir. Vücudumuzun tüm bu bölümleri konuşma eylemi açısından önem taşır.
 
Şunu deneyin: Bir g sesi çıkarın (gah deyin). Bunu yapmak için dilinizi geri çekmeniz ve dilinizin arka kısmını ağzınızın üst kısmına (damağınıza) değdirmeniz gerekir. Ardından çok az nefes vermeli, fakat ses çıkarmaya hazır olana kadar nefesinizi tamamen bırakmamalısınız. Gah derken dilinizin aşağı inmesine izin verirsiniz ve bu sırada bir yandan nefesinizi verirken bir yandan da ses üretirsiniz. Vay canına! Tek bir ses çıkarmak için ne kadar fazla şey yapmak gerekiyor. Tam bir kelime ya da cümle söylemek için yapmanız gereken tüm o hareketleri düşünün. Şimdi de dilinizi, dudaklarınızı ve soluğunuzu kontrol etmekte güçlük yaşıyor olsanız sesler çıkarmak ve sözcüklerle konuşmak nasıl bir şey olurdu hayal edin!
 
Serebral palsili çocukların çoğunda görülen konuşma problemi disartri olarak adlandırılır. Bu, konuşma için gerekli olan kasları kontrol ve koordine etmenin onlar için zor olduğu anlamına gelir. Konuşmaları çok yavaş ve peltek olabilir ve konuşmaya çalıştıklarında yüzleri biraz komik görünebilir. Ayrıca bazı çocukların sesi farklı çıkabilir. Konuşma problemlerine sahip bir SP’liyle karşılaşırsanız konuşurlarken onları çok dikkatli dinlemeye çalışın ve söyledikleri bir şeyi anlayamazsanız bunu onlara söylemekten korkmayın. Çoğu insan onları anlamadığınız halde anlamış gibi yapmanızdansa, söylediği şeyi tekrar etmeyi ya da farklı bir yolla iletişim kurmayı (belki de yazarak ya da göstererek) tercih eder.
 
Konuşmada rol oynayan kasların birçoğunu yemek yerken de kullanırsınız. SP’li bazı çocuklar çiğneme ve içmekte zorlanabilirler. Hatta yutma güçlüğü de yaşayabilirler.

Öğrenme Problemleri

Serebral palsili çocukların yaklaşık dörtte biri ila yarısı öğrenme problemine de sahiptir. Bu problem bir öğrenme güçlüğü olabilir ve çocuk okulda bir veya iki alanda sorun yaşarken diğer konuları kolaylıkla öğrenebilir ya da söz konusu problem zeka geriliği gibi daha ciddi bir öğrenme problemi de olabilir ve çocuk her şeyi nispeten yavaş öğrenir. Zeka geriliğinin pek çok farklı seviyesi vardır ve hafif zeka geriliğine sahip bireyler okuma-yazmayı ve matematiksel işlemler yapmayı öğrenebilirlerken, daha ağır zeka geriliğinin görüldüğü kişiler muhtemelen bunları öğrenemeyeceklerdir. Bu, şiddetli zeka geriliği görülen çocukların hiçbir şey öğrenemeyeceği anlamına gelmez. Bunun anlamı şudur, bu çocuklar diğer çocukların çoğuna kıyasla daha yavaş bir tempoda öğrenir ve okulda bazı özel öğrenim yardımlarına gereksinim duyarlar.